Psikolojide Hastalık - Rüya Gerçekleri - Bilimsel Rüya Analizi | Ahmet ÖZTÜRK

Psikolojide Hastalık

Psikolojide Hastalık

 

Rahatsızlık sebebinin adı, mazereti, sebebi her ne olursa olsun bireyin tatmin olacağı şekilde hal yoluna girmediyse sorunun tekrar tekrar karşısına çıkabilme ihtimaline hazırlıksız yakalanmamak için sahip olduğu her şeyini seferber ederek yaşamını savunmaya geçer.  

Hayatta kalma savaşı dengenin zaafa uğradığı psikolojik zayıflıktan yıkıma uğrayacağı birey tarafından değişmez doğal bir kural olarak yapısal olarak biliniyordur.

Tıbbi olarak fizyolojik, biyolojik ve fiziksel şartlarda her şeyin yolunda gidiyor olması aktif yaşamımızda gerçekleşen  güven-kaygının yaklaşık değerlerde, yani dengede olmasıyla gerçekleşir. Dengenin süregelmesi için de bozulması için de aktif yaşamda bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerin bir çoğu rutindir. Bir parçası  peşimizi bırakmaksızın sebebini bilmeden aniden sürpriz olarak karşımıza çıkanlardır. Kimisi de durmaksızın dürtüselleşiyorcasına peşimizi bırakmadan mütemadiyen ortaya çıkanlardır. Her ne kadar görmezden gelinse de, sebebi bilinmese de verdiği rahatsızlıklardan kaçılamaz.