Muhteşem Tasarım - Rüya Gerçekleri - Bilimsel Rüya Analizi | Ahmet ÖZTÜRK

Muhteşem Tasarım

Muhteşem Tasarım

Biyolojik olarak, yumurtalıkta gerçekleşen sperm ve yumurtanın döllenmesiyle hamile kalan anne, çocuğun rahme ulaştıktan yirminci gününde göbek bağı (plasenta) ile annenin alt beyni, çocuğun alt beyni arasında ilk temas ve duygu aktarımı baslar. Yumurta ve sperm de bulunan kodlarla birlikte anneyle çocuk arasında kurulan duygu bağı çocukta da alt beyinsel kayıtların tutulmasını başlatır. Anne rahminde kurulan bu alt beyinsel bağ, çocuğun doğumundan sonra anneyle aralarındaki “psikolojik” doğum gerçekleşinceye kadar güçlü bir şekilde devam eder. Bu koparılması neredeyse imkânsız bir bağdır.

Çocuk da Korteks/dış benlik oluşumu 3 aylık olduktan sonra baslar. Bu dönemde çocuğun dünya yaşamıyla ilgili hiçbir tecrübesi yoktur. Tamimiyle rüyalarda ki gibi; zaman yok, süre yok, sınır ve kural yok. Bu durum, çocuğun mutlak aradığı  “mutlu olacağımızı aradığımız zaman aralığıdır” aslında.  Kimsenin kimseyi yargılamadığı, güzel, çirkinin olmadığı, beş duyunun anlamsızlaştığı, tarafsız ve koşulsuz kabullenmenin olduğu, sevginin var olduğu, güvenin sorgulanmadığı saf zaman aralığı.

Çocuğa verilmiş tüm özellikler ilk baştan inşaa döneminde “hamilelik” ve sonrasında “duygu aktarımı” ile kaptığı takıntılarla elinde olmadan anlamadan yaşamını sınırlandırır. Yani, bilmediğimiz, hatırlayamadığımız bir şey bizi kontrol eder. Dolayısıyla yaşamda kımıldayamaz hale geliriz.

İnsan üzerinde tam da burada rüyalar devreye girer. O bilmediğimiz zamanlarda  “duygu aktarımları” insanı  sıkıştırarak kontrol eden olumsuzluklar, takıntılar, negatif kayıtları görebilmemizi sağlar.